Medicinální nebo přístrojová pedikúra?

Medicinální nebo přístrojová pedikúra?

Obě tato pojmenování jsou správná. Nazýváme tak novou, moderní a pokrokovou techniku odborného ošetření nohou školeným pedikérem – podiatrem, pomocí spediálního pedikérského přístroje.
V západních zemích „medicinální pedikúra“ znamená odbornou kvalifikaci na úrovni dlouhodobého nákladného vzdělání, v České republice systematicky připravuje a rozvíjí tento obor Česká podiatrická společnost, která sdružuje pedikéry a garantuje jejich odbornost a další doplňující vzdělání.
Noha není ošetřována klasickým způsobem – skalpelem, seřezávačem (credem), rašplí a pod.). Obrušování pokožky a nehtů je prováděno speciálními nástroji – frézami (karbidovými, diamantovými, karbonovými, smirkovými atd.).
Odbroušená kůže a nehty jsou odsávány do prachového filtru – suchá přístrojová pedikúra nebo se vlhčí vodní mlhou a usazují se na jednorázovém ubrousku na podušce – sprejová přístrojová pedikúra.
Obě metody mají své výhody, dá se však konstatovat, že suchá přístrojová pedikúra je více rozšířena.
Před ošetřením se neprovádí koupel nohou, nohy se pouze dezinfikují příslušným dezinfekčním prostředkem.
Vysoké otáčky a přesnost brusných nástrojů z nejkvalitnějších materiálů (podobné frézy se používají i v zubním lékařství a dentální protetice), zajišťují účinné a rychlé, bezbolestné ošetření bez narušení integrity kůže.
Nejčastější problémy jako praskliny, hyperkeratizace, kuří oka, zarostlé nehty, diabetická noha, jsou takto ošetřeny bez bolesti a krvavých poranění. Zvlášť starší pacienti tuto metodu ocení.
Spolu s dokonalým systémem dezinfekce a sterilizace nástrojů je tak výrazně snižováno riziko přenosných chorob typu AIDS, žloutenka, TBC apod. Masáž chodidel, případná reflexní masáž spolu se speciální kosmetikou na nohy a chodidla završí spokojenost s pedikérským výkonem.
Pravidelná péče o nohy se vyplatí!